PKW-Maut uchwalony!

Autor: 24 marca 2017 20 maja, 2020 PKW-Maut

Takiego rozstrzygnięcia można było się spodziewać.

Bundestag zdecydowaną większością głosów przyjął dziś zmodyfikowany projekt ustawy wprowadzający w Niemczech opłaty za przejazd autostradami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut).

Temat wprowadzenia PKW-Maut w Niemczech poruszałem wielokrotnie na blogu.

Po raz pierwszy mogłeś o tym przeczytać w marcu 2015 roku, gdy po przyjęciu przez Bundestag pierwotnego projektu ustawy wprowadzającego PKW-Maut, wydawało się, że opłata ta zostanie wprowadzona już z początkiem 2016 roku.

Na skutek licznych wątpliwości prawnych, a przede wszystkim oporu ze strony Komisji Europejskiej, prace nad wprowadzeniem w życie tej ustawy przeciągnęły się i na jakiś czas utknęły w martwym punkcie.

Po wielu miesiącach sporów i negocjacji, w grudniu 2016 roku, wreszcie zawarto kompromis dający stronie niemieckiej zielone światło dla wprowadzenia płatnych autostrad w swoim kraju.

Efektem tego kompromisu jest zmodyfikowany projekt (w stosunku do tego z 2015 roku), który został dziś przyjęty przez Bundestag (niższa izba niemieckiego parlamentu). O szczegółach napiszę wkrótce.

Pomysłodawca i główny orędownik wprowadzenia płatnych autostrad w Niemczech – Alexander Dobrindt – obecny minister ruchu drogowego w Niemczech, określił PKW-Maut jako uczciwy, rozsądny i sprawiedliwy.

Ciekaw jestem czy podzielasz jego zdanie? 🙂

Dalsza procedura ustawodawcza wymaga jeszcze zatwierdzenia tego rozstrzygnięcia przez Bundesrat (wyższa izba niemieckiego parlamentu) oraz podpisu prezydenta Niemiec (Bundespräsident), jednak tym razem wszystko wydaje się już przesądzone… Zobaczymy 🙂

Póki co pewne jest, że z bezpłatnych autostrad w Niemczech możesz spokojnie jeszcze przez jakiś czas korzystać.

Opłaty za przejazd autostradadami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut) zaczną bowiem obowiązywać najwcześniej od 2019 roku.

O szczegółach z pewnością Ci jeszcze napiszę 🙂

Podziel się:

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

22 komentarze

 • Krzysiek pisze:

  Nieźle. Teraz załóżmy, że ktoś jedzie z północy polski do Szwajcarii. Stawka za km byłaby 0,10 EUR x 1100km = 110 euro . Prawie pół polskiej wypłaty minimalnej.

 • Jacek pisze:

  To zupełnie bez sensu, podejrzewam że ceny skutecznie uniemożliwią polakom korzystanie z nich.
  Tyle lat darmowe i nagle wprowadzają opłaty.. Chyba biorą przykład nie z tych co trzeba, niech się nie wzorują na naszym “pięknym” kraju.

 • Kamil pisze:

  Mamy jeszcze więc 2 lata spokoju, szkoda że wprowadzają opłaty, niemieckie autostrady były najlepsze bo były niezawodne i bezpłatne..

 • Grater pisze:

  Dość często korzystam z tych autostrad i naprawdę wielka szkoda , że wprowadzają te opłaty. Jestem ciekaw tylko ile będzie nas kosztować przejazd autostradą niemiecką.

 • Piotr pisze:

  Niby mamy jeszcze te dwa lata, ale końcu te opłaty wejdą. Dla mnie jako osoby regularnie podróżującej przez Niemcy nawet kilka razy w miesiącu, jest to zła informacja. Ciekawe jaki będzie koszt przejazdu taką autostradą, niemniej jakie by one nie były, wzrosną mi koszty przejazdów.

 • Wiesław pisze:

  A co mają powiedzieć właściciele firm transportowych, zwłaszcza większych, których pojazdy codziennie przemieszczają się przez Niemcy. Im dopiero wzrosną koszty przejazdów. W skali roku będą to zapewne potężne kwoty.

 • Robert pisze:

  Ja myślę, że nie ma co się tak bardzo gorączkować już teraz. Dwa lata to sporo czasu i jeszcze wiele może się wydarzyć.

 • Rafal pisze:

  Niby dwa lata , a zleci pewnie jak z bata strzelił. Sam często użytkuję te autostrady i nie uśmiecha mi się płacić nagle za przejazdy , no ale co zrobić…

  • mkpunktrent pisze:

   Zawsze możesz poszukać tras alternatywnych nie biegnących przez autostrady. Czas podróży się pewnie wydłuży, ale nadal będzie za darmo.

 • Andrzej B. pisze:

  Ah, niemieckie autostrady to coś, co na trasach lubię najbardziej, łatwo się po nich jedzie, i o wiele szybciej, niż u nas w Polsce.

 • Eurobus Przewozy pisze:

  Może przez te 2 lata się jeszcze coś zmieni zobaczymy jeszcze na razie nie ma co panikować ale trzeba śledzić temat. Ja jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

 • Kierowca pisze:

  Obstawiam, że szczegóły jeszcze zmienią się pięć razy po drodze. Spodziewałem się tego rozwiązania, ale ciekawi mnie jak to dokładnie będzie liczone. Firmy transportowe na pewno ucierpią.

 • Kacepr pisze:

  Hmm tak widziałem ta ustawa przeszła ale Niemcy wypowiedzieli się ze dopiero wprowadzą to w 2019 roku wiec mamy jeszcze 2 lata spokoju a możliwe że zmieni się jeszcze coś przez te 2 lata, szkoda że biorą przykład z takich krajów jak nasz z tym opłatami.

 • kalena pisze:

  No niestety, a bardzo często korzystam z niemieckich autostrad, ale od jakiegoś czasu można się było tego spodziewać.

 • Marek pisze:

  To nie wróży niczego dobrego dla transportu bo wzrośnie znowu wszystko jak tiry będą płaciły te opłaty jeśli chodzi o export – import to bedzie słabe rozwiazanie.

 • hurtownia drogowa pisze:

  Wiadomo ze nie jest to fajne, dodatkowe koszty autostrad po psują czas trasy w niemczech ale cóż miejmy nadzieje ze pieniądze z tego pójdą także na drogi chociaż porównując niemcy do polski i tak mają przody w jakości dróg

 • Nowak Busy pisze:

  Nienawidzę tego, że zawsze gdy pracuję mam całe życie pod górkę, nie dość że rodzina czeka czasem kilka tygodni to jeszcze wydatki na bramki i teraz pkw… No niestety…

 • Części ASO pisze:

  No niestety to wszystko zaczyna być coraz bardziej skomplikowane, mam nadzieję że się jakoś ułoży i że będzie tak jak przed uchwaleniem tego bezsensownego projektu… I tak wystarczająco dużo zarabiają na innych ludziach…

Napisz komentarz