Skip to main content

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Niemiec w sprawie przepisów o płacy minimalnej (MiLoG)

Autor: 21 maja 201519 lutego, 2024MiLoG

Jak poinformowała Komisja Europejska na swojej stronie internetowej w dniu 19 maja br. wszczęła ona oficjalne postępowanie przeciwko Niemcom w związku z przyjęciem przepisów o płacy minimalnej (MiLoG) i środków administracyjnych związanych z ich stosowaniem.

Oznacza to, że Komisja Europejska podzieliła argumenty, m.in. strony polskiej – o czym informowało również polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zastrzeżenia Komisji w szczególności budzi egzekwowanie przepisów MiLoG do „niektórych operacji transportu międzynarodowego” (a konkretnie przeciwko stosowaniu MiLoG w odniesieniu do kierowców z zagranicznych firm).

Co dokładnie należy przez to sformułowanie rozumieć – niestety nie wiadomo.

Otwarte pozostaje więc pytanie czy chodzi tu wyłącznie o tranzyt (w odniesieniu do którego przepisy MiLoG zostały już przecież  tymczasowo zawieszone) czy także o transport międzynarodowy (czyli transport z i do Niemiec).

Wspomniane oświadczenie KE milczy jednak na temat kabotażu, co do którego stosowanie przepisów MiLoG budziło dotychczas najmniej kontrowersji, wiec najprawdopodobniej obowiązywanie MiLoG w tym zakresie zostanie utrzymane.

Postępowanie to ogranicza się jak na razie do wstępnego upomnienia – a strona niemiecka musi się do niego ustosunkować w terminie… dwóch miesięcy.

Dopiero po zapoznaniu się z tym stanowiskiem Komisja Europejska – o ile uzna to za uzasadnione – może podjąć ewentualne działania zmierzające do skierowania przeciwko Niemcom skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Na konkretne rozstrzygnięcia przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać…

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

4 komentarze

Napisz komentarz