Skip to main content

Apel Konfederacji Lewiatan do niemieckich pracodawców w sprawie płacy minimalnej (MiLoG)

Autor: 4 maja 201511 grudnia, 2023MiLoG

Jak podała Konfederacja Lewiatan na swojej stronie internetowej – w liście skierowanym do niemieckich organizacji pracodawców Bundesverband der Deutschen Industrie eV i Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände zaapelowała ona o wspólne podjęcie działań mających na celu przekonanie rządu Niemiec do zweryfikowania stanowiska w sprawie stosowania ustawy o płacy minimalnej dla kierowców i ochronę wspólnego rynku UE.

Jest to kolejny krok podejmowany przez różnego rodzaju organizacje gospodarcze, będący próbą wywarcia wpływu na władze niemieckie w celu złagodzenia przez nie regulacji dotyczącej płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG).

W moim odczuciu takie działania należy ocenić bardzo pozytywnie 🙂

Warto przy okazji wskazać, że w Niemczech MiLoG również nie jest zbyt lubiany przez pracodawców – chociaż może z nieco innych względów niż w Polsce (bardziej wskazuje się tutaj na kwestie dotyczące nadmiernej biurokracji wprowadzonej nową regulacją niż na sam obowiązek zapłaty stawki minimalnej w wysokości 8,50 euro brutto za godzinę pracy).

Wspólne stanowisko polskich i niemieckich organizacji pracodawców mogłoby zatem stanowić mocniejszy głos w dyskusji, który na pewno nie mógłby zostać pominięty przez rząd niemiecki.

Czas pokaże czy i jak pracodawcy niemieccy odniosą się do tego apelu…

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

2 komentarze

  • QBAService pisze:

    Wspólna płaca minimalna dla wszystkich krajów EU to dobry pomysł, ale raczej trudny do zrealizowania.

    • Adam Knopik pisze:

      Jednolita płaca minimalna we wszystkich krajach UE z pewnością naturalnie rozwiązałaby problem niemieckiej MiLoG, z którym obecnie borykają się transportowcy – biorąc jednak pod uwagę zróżnicowane koszty życia i wydajność pracy w poszczególnych krajach członkowskich UE, wprowadzenie takiej jednolitej pensji minimalnej we wszystkich krajach UE to bardzo odległa przyszłość 🙂

Napisz komentarz