Czy kierowca ciężarówki to pijak?

Foto: Frank Rumpenhorst / DPA

Czy kierowca ciężarówki to pijak?

Do takich wniosków można dojść czytając raport z kontroli niemieckiej policji na parkingach dla samochodów ciężarowych.

Policja niemiecka ma to do siebie, że lubi działać prewencyjnie i od czasu do czasu organizuje takie zmasowane kontrole trzeźwości na parkingach wśród kierowców samochodów ciężarowych.

Ostatnia taka większa akcja kontrolna miała miejsce w styczniu bieżącego roku w kraju związkowym Hesji.

Wyniki kontroli są porażające

Otóż na łącznie 1.200 skontrolowanych kierowców ciężarówek, aż 190 z nich było pod wpływem alkoholu, z czego 79 w stanie wykluczającym dalsza jazdę.

Wychodzi na to, że prawie co szósty skontrolowany kierowca ciężarówki był pod wpływem?!

Masakra!!!

Rekordzista z Polski

W jednym przypadku alkomat wskazał na poziom… UWAGA, aż 5 promili!!!

Do tego ten niechlubny rekordzista pochodził z naszego kraju…

A nie mówiłem, że Polak potrafi?

Jak się później okazało, kierowca ten spożywał alkohol tuż przed dmuchaniem w balonik. Po pół godzinie jego wynik unormował się jednak na poziomie „zaledwie” 2,7 promila.

Jaki był cel tej kontroli?

Prewencja pond wszystko 😊

W myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, kontrola była przeprowadzona tuż przed końcem weekendowej przerwy, kiedy to obowiązywał jeszcze zakaz jazdy pojazdów ciężarowych w Niemczech.

Zauważyć trzeba, że policja nie wlepiła żadnego mandatu w trakcie tej kontroli.

Powód? Kierowcy nie prowadzili samochodów w stanie nietrzeźwości.

Dzięki tej kontroli policja udaremniła jednak jazdę wszystkich kierowców, których stan wykluczał bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Czy problem alkoholu dotyczy wyłącznie kierowców z bloku wschodniego?

Wśród skontrolowanych kierowców będących pod wpływem zdecydowana większość pochodziła z państw byłego bloku wschodniego (Polska, Litwa, Rumunia, Bułgaria).

Umiłowanie do uciech alkoholowych wśród tych nacji z pewnością nie dziwi.

Czy to oznacza, że niemieccy kierowcy ciężarówek nie mają takiego problemu?

Patrząc na wyniki kontroli można by tak sądzić, aczkolwiek takie wnioski niekoniecznie muszą być prawdziwe.

Warto tu wskazać na to, że niemieccy kierowcy często mają możliwość wrócić na weekend do własnego domu. Nie muszą zatem go spędzać na pustkowiu na parkingu.

Kierowcy z zagranicy takiej możliwości już nie mają…

Czy kierowca ma prawo do alkoholu?

Kierowca naturalnie nie!

Jeśli natomiast chodzi o czas prywatny, to jestem zdania, że wszystko jest dla ludzi, o ile jest to robione z umiarem i rozsądkiem.

Ten kto miał okazję widzieć, jak wyglądają postoje weekendowe kierowców samochodów ciężarowych na obczyźnie, w samotności, z dala od rodziny, ten nieco inaczej spojrzy na ten problem.

Problem ten nie polegał bowiem na tym, że kierowcy w czasie weekendowej przerwy spożywali alkohol. Problem polegał na tym, że robili to bez umiaru i bezmyślnie.

Wypadek samochodowy w Niemczech

Temat alkoholu wśród kierowców niejednokrotnie poruszałem na blogu Wypadek samochodowy w Niemczech.

O możliwych konsekwencjach jazdy pod wpływem oraz możliwościach działania w takiej sytuacji pisałem m.in. tutaj>>  tutaj>> i tutaj>> a także tutaj>>

Niestety temat jazdy pod wpływem ciągle pozostaje aktualny, a alkohol, obok nadmiernej prędkości, jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych.

Dobrze jest więc, że takie prewencyjne akcje policji są organizowane i w ten sposób udaje się wyłapać takich nieodpowiedzialnych kierowców.

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem transportowy@aixlaw.de.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: