PKW-Maut uchwalony!

Takiego rozstrzygnięcia można było się spodziewać.

Bundestag zdecydowaną większością głosów przyjął dziś zmodyfikowany projekt ustawy wprowadzający w Niemczech opłaty za przejazd autostradami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut).

Temat wprowadzenia PKW-Maut w Niemczech poruszałem wielokrotnie na blogu.

Po raz pierwszy mogłeś o tym przeczytać w marcu 2015 roku, gdy po przyjęciu przez Bundestag pierwotnego projektu ustawy wprowadzającego PKW-Maut, wydawało się, że opłata ta zostanie wprowadzona już z początkiem 2016 roku.

Na skutek licznych wątpliwości prawnych, a przede wszystkim oporu ze strony Komisji Europejskiej, prace nad wprowadzeniem w życie tej ustawy przeciągnęły się i na jakiś czas utknęły w martwym punkcie.

Po wielu miesiącach sporów i negocjacji, w grudniu 2016 roku, wreszcie zawarto kompromis dający stronie niemieckiej zielone światło dla wprowadzenia płatnych autostrad w swoim kraju.

Efektem tego kompromisu jest zmodyfikowany projekt (w stosunku do tego z 2015 roku), który został dziś przyjęty przez Bundestag (niższa izba niemieckiego parlamentu). O szczegółach napiszę wkrótce.

Pomysłodawca i główny orędownik wprowadzenia płatnych autostrad w Niemczech – Alexander Dobrindt – obecny minister ruchu drogowego w Niemczech, określił PKW-Maut jako uczciwy, rozsądny i sprawiedliwy.

Ciekaw jestem czy podzielasz jego zdanie? 🙂

Dalsza procedura ustawodawcza wymaga jeszcze zatwierdzenia tego rozstrzygnięcia przez Bundesrat (wyższa izba niemieckiego parlamentu) oraz podpisu prezydenta Niemiec (Bundespräsident), jednak tym razem wszystko wydaje się już przesądzone… Zobaczymy 🙂

Póki co pewne jest, że z bezpłatnych autostrad w Niemczech możesz spokojnie jeszcze przez jakiś czas korzystać.

Opłaty za przejazd autostradadami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut) zaczną bowiem obowiązywać najwcześniej od 2019 roku.

O szczegółach z pewnością Ci jeszcze napiszę 🙂

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 22 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysiek Maj 20, 2017 o 22:19

Nieźle. Teraz załóżmy, że ktoś jedzie z północy polski do Szwajcarii. Stawka za km byłaby 0,10 EUR x 1100km = 110 euro . Prawie pół polskiej wypłaty minimalnej.

Odpowiedz

Jacek Maj 24, 2017 o 08:35

To zupełnie bez sensu, podejrzewam że ceny skutecznie uniemożliwią polakom korzystanie z nich.
Tyle lat darmowe i nagle wprowadzają opłaty.. Chyba biorą przykład nie z tych co trzeba, niech się nie wzorują na naszym „pięknym” kraju.

Odpowiedz

Kamil Czerwiec 5, 2017 o 12:35

Mamy jeszcze więc 2 lata spokoju, szkoda że wprowadzają opłaty, niemieckie autostrady były najlepsze bo były niezawodne i bezpłatne..

Odpowiedz

Grater Lipiec 3, 2017 o 08:22

Dość często korzystam z tych autostrad i naprawdę wielka szkoda , że wprowadzają te opłaty. Jestem ciekaw tylko ile będzie nas kosztować przejazd autostradą niemiecką.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 3, 2017 o 09:35

Niby mamy jeszcze te dwa lata, ale końcu te opłaty wejdą. Dla mnie jako osoby regularnie podróżującej przez Niemcy nawet kilka razy w miesiącu, jest to zła informacja. Ciekawe jaki będzie koszt przejazdu taką autostradą, niemniej jakie by one nie były, wzrosną mi koszty przejazdów.

Odpowiedz

Wiesław Lipiec 25, 2017 o 14:36

A co mają powiedzieć właściciele firm transportowych, zwłaszcza większych, których pojazdy codziennie przemieszczają się przez Niemcy. Im dopiero wzrosną koszty przejazdów. W skali roku będą to zapewne potężne kwoty.

Odpowiedz

Robert Sierpień 8, 2017 o 13:02

Ja myślę, że nie ma co się tak bardzo gorączkować już teraz. Dwa lata to sporo czasu i jeszcze wiele może się wydarzyć.

Odpowiedz

Rafal Sierpień 11, 2017 o 08:23

Niby dwa lata , a zleci pewnie jak z bata strzelił. Sam często użytkuję te autostrady i nie uśmiecha mi się płacić nagle za przejazdy , no ale co zrobić…

Odpowiedz

mkpunktrent Sierpień 16, 2017 o 11:45

Zawsze możesz poszukać tras alternatywnych nie biegnących przez autostrady. Czas podróży się pewnie wydłuży, ale nadal będzie za darmo.

Odpowiedz

Andrzej B. Sierpień 18, 2017 o 08:34

Ah, niemieckie autostrady to coś, co na trasach lubię najbardziej, łatwo się po nich jedzie, i o wiele szybciej, niż u nas w Polsce.

Odpowiedz

Eurobus Przewozy Sierpień 28, 2017 o 09:48

Może przez te 2 lata się jeszcze coś zmieni zobaczymy jeszcze na razie nie ma co panikować ale trzeba śledzić temat. Ja jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Odpowiedz

Kierowca Sierpień 28, 2017 o 17:34

Obstawiam, że szczegóły jeszcze zmienią się pięć razy po drodze. Spodziewałem się tego rozwiązania, ale ciekawi mnie jak to dokładnie będzie liczone. Firmy transportowe na pewno ucierpią.

Odpowiedz

techno Sierpień 30, 2017 o 08:37

Bardzo możliwe. Często przecież tak jest, że wszystko się jeszcze zmienia.
Kiedy pojawi się jakiś kolejny wpis? 🙂

Odpowiedz

Adam Knopik Sierpień 30, 2017 o 09:06

Niebawem 🙂

Odpowiedz

Kacepr Wrzesień 1, 2017 o 11:31

Hmm tak widziałem ta ustawa przeszła ale Niemcy wypowiedzieli się ze dopiero wprowadzą to w 2019 roku wiec mamy jeszcze 2 lata spokoju a możliwe że zmieni się jeszcze coś przez te 2 lata, szkoda że biorą przykład z takich krajów jak nasz z tym opłatami.

Odpowiedz

DarAuto Wrzesień 11, 2017 o 10:48

To są Niemcy, a nie Polska. Tam się raczej takie rzeczy już nie zmieniają tak jak u nas.

Odpowiedz

kalena Wrzesień 12, 2017 o 14:45

No niestety, a bardzo często korzystam z niemieckich autostrad, ale od jakiegoś czasu można się było tego spodziewać.

Odpowiedz

Marek Wrzesień 20, 2017 o 11:46

To nie wróży niczego dobrego dla transportu bo wzrośnie znowu wszystko jak tiry będą płaciły te opłaty jeśli chodzi o export – import to bedzie słabe rozwiazanie.

Odpowiedz

Adam Knopik Wrzesień 20, 2017 o 12:01

PKW-Maut dotyczy samochodów osobowych… TIR-y i inne ciężarówki płacą za przejazd autotradą (LKW-Maut) już od 2005 roku 🙂

Odpowiedz

hurtownia drogowa Wrzesień 20, 2017 o 12:30

Wiadomo ze nie jest to fajne, dodatkowe koszty autostrad po psują czas trasy w niemczech ale cóż miejmy nadzieje ze pieniądze z tego pójdą także na drogi chociaż porównując niemcy do polski i tak mają przody w jakości dróg

Odpowiedz

Nowak Busy Październik 4, 2017 o 08:43

Nienawidzę tego, że zawsze gdy pracuję mam całe życie pod górkę, nie dość że rodzina czeka czasem kilka tygodni to jeszcze wydatki na bramki i teraz pkw… No niestety…

Odpowiedz

Części ASO Październik 6, 2017 o 12:28

No niestety to wszystko zaczyna być coraz bardziej skomplikowane, mam nadzieję że się jakoś ułoży i że będzie tak jak przed uchwaleniem tego bezsensownego projektu… I tak wystarczająco dużo zarabiają na innych ludziach…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem transportowy@aixlaw.de.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: