PKW-Maut uchwalony!

Takiego rozstrzygnięcia można było się spodziewać.

Bundestag zdecydowaną większością głosów przyjął dziś zmodyfikowany projekt ustawy wprowadzający w Niemczech opłaty za przejazd autostradami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut).

Temat wprowadzenia PKW-Maut w Niemczech poruszałem wielokrotnie na blogu.

Po raz pierwszy mogłeś o tym przeczytać w marcu 2015 roku, gdy po przyjęciu przez Bundestag pierwotnego projektu ustawy wprowadzającego PKW-Maut, wydawało się, że opłata ta zostanie wprowadzona już z początkiem 2016 roku.

Na skutek licznych wątpliwości prawnych, a przede wszystkim oporu ze strony Komisji Europejskiej, prace nad wprowadzeniem w życie tej ustawy przeciągnęły się i na jakiś czas utknęły w martwym punkcie.

Po wielu miesiącach sporów i negocjacji, w grudniu 2016 roku, wreszcie zawarto kompromis dający stronie niemieckiej zielone światło dla wprowadzenia płatnych autostrad w swoim kraju.

Efektem tego kompromisu jest zmodyfikowany projekt (w stosunku do tego z 2015 roku), który został dziś przyjęty przez Bundestag (niższa izba niemieckiego parlamentu). O szczegółach napiszę wkrótce.

Pomysłodawca i główny orędownik wprowadzenia płatnych autostrad w Niemczech – Alexander Dobrindt – obecny minister ruchu drogowego w Niemczech, określił PKW-Maut jako uczciwy, rozsądny i sprawiedliwy.

Ciekaw jestem czy podzielasz jego zdanie? 🙂

Dalsza procedura ustawodawcza wymaga jeszcze zatwierdzenia tego rozstrzygnięcia przez Bundesrat (wyższa izba niemieckiego parlamentu) oraz podpisu prezydenta Niemiec (Bundespräsident), jednak tym razem wszystko wydaje się już przesądzone… Zobaczymy 🙂

Póki co pewne jest, że z bezpłatnych autostrad w Niemczech możesz spokojnie jeszcze przez jakiś czas korzystać.

Opłaty za przejazd autostradadami w Niemczech dla posiadaczy samochodów osobowych (PKW-Maut) zaczną bowiem obowiązywać najwcześniej od 2019 roku.

O szczegółach z pewnością Ci jeszcze napiszę 🙂

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysiek Maj 20, 2017 o 22:19

Nieźle. Teraz załóżmy, że ktoś jedzie z północy polski do Szwajcarii. Stawka za km byłaby 0,10 EUR x 1100km = 110 euro . Prawie pół polskiej wypłaty minimalnej.

Odpowiedz

Jacek Maj 24, 2017 o 08:35

To zupełnie bez sensu, podejrzewam że ceny skutecznie uniemożliwią polakom korzystanie z nich.
Tyle lat darmowe i nagle wprowadzają opłaty.. Chyba biorą przykład nie z tych co trzeba, niech się nie wzorują na naszym „pięknym” kraju.

Odpowiedz

Kamil Czerwiec 5, 2017 o 12:35

Mamy jeszcze więc 2 lata spokoju, szkoda że wprowadzają opłaty, niemieckie autostrady były najlepsze bo były niezawodne i bezpłatne..

Odpowiedz

Grater Lipiec 3, 2017 o 08:22

Dość często korzystam z tych autostrad i naprawdę wielka szkoda , że wprowadzają te opłaty. Jestem ciekaw tylko ile będzie nas kosztować przejazd autostradą niemiecką.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 3, 2017 o 09:35

Niby mamy jeszcze te dwa lata, ale końcu te opłaty wejdą. Dla mnie jako osoby regularnie podróżującej przez Niemcy nawet kilka razy w miesiącu, jest to zła informacja. Ciekawe jaki będzie koszt przejazdu taką autostradą, niemniej jakie by one nie były, wzrosną mi koszty przejazdów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Poprzedni wpis: