Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Niemiec w sprawie przepisów o płacy minimalnej (MiLoG)

Jak poinformowała Komisja Europejska na swojej stronie internetowej w dniu 19 maja br. wszczęła ona oficjalne postępowanie przeciwko Niemcom w związku z przyjęciem przepisów o płacy minimalnej (MiLoG) i środków administracyjnych związanych z ich stosowaniem.

Oznacza to, że Komisja Europejska podzieliła argumenty, m.in. strony polskiej – o czym informowało również polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zastrzeżenia Komisji w szczególności budzi egzekwowanie przepisów MiLoG do „niektórych operacji transportu międzynarodowego” (a konkretnie przeciwko stosowaniu MiLoG w odniesieniu do kierowców z zagranicznych firm).

Co dokładnie należy przez to sformułowanie rozumieć – niestety nie wiadomo.

Otwarte pozostaje więc pytanie czy chodzi tu wyłącznie o tranzyt (w odniesieniu do którego przepisy MiLoG zostały już przecież  tymczasowo zawieszone) czy także o transport międzynarodowy (czyli transport z i do Niemiec).

Wspomniane oświadczenie KE milczy jednak na temat kabotażu, co do którego stosowanie przepisów MiLoG budziło dotychczas najmniej kontrowersji, wiec najprawdopodobniej obowiązywanie MiLoG w tym zakresie zostanie utrzymane.

Postępowanie to ogranicza się jak na razie do wstępnego upomnienia – a strona niemiecka musi się do niego ustosunkować w terminie… dwóch miesięcy.

Dopiero po zapoznaniu się z tym stanowiskiem Komisja Europejska – o ile uzna to za uzasadnione – może podjąć ewentualne działania zmierzające do skierowania przeciwko Niemcom skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Na konkretne rozstrzygnięcia przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać…

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kazek Lipiec 10, 2015 o 17:48

Mam nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się pomyślnie, bo wiadomo: Niemcy często się ślizgają.

Odpowiedz

Adam Knopik Lipiec 16, 2015 o 22:06

Pożyjemy, zobaczymy 🙂

Odpowiedz

Bagazowka Sierpień 26, 2015 o 08:13

Znając życie poczekamy kolejne pół roku, bo to się przeciągnie. Ale bardzo możliwe, że Komisja Europejska odpuści po wyjaśnieniu Niemców. To jest chyba najbardziej prawdopodobne?

Odpowiedz

BPMaria Wrzesień 14, 2015 o 10:55

Najlepsze jest to, że Niemcy wymagają od Polaków solidarności w każdej dziedzinie, a nie respektują podstawowych zasad wspólnoty europejskiej:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Poprzedni wpis:

Następny wpis: